Technologický řídicí systém

Otevřít náhled obrázku

Od roku 1999 probíhá modernizace řídicího systému ropovodu Družba tak, aby se i tento ropovod dostal na světovou úroveň v bezpečnosti a spolehlivosti.

Jako první krok byl podél ropovodu položen optický kabel umožňující rychlý a bezpečný přenos všech informací. Řídicí systém umožňuje řídit celý složitý systém ropovodu se třemi přečerpávacími stanicemi, třemi terminály a uzavíracími armaturními stanicemi z jednoho dispečerského pracoviště na CTR Nelahozeves. Dispečer odtud může přes řídicí systém sledovat veškeré technologické procesy na všech vzdálených šachtách a terminálech (u vybraných lokalit i přes dálkově ovládanou kameru průmyslové televize). Systém zaručuje bezpečný provoz ropovodu i v případě technické poruchy, kdy dojde k automatickému bezpečnému odstavení. Kromě toho má dispečer k dispozici interní telefonní síť, kterou jsou propojena všechna obsluhovaná pracoviště podél ropovodu.


Otevřít náhled obrázku

Modernizací se podařilo významně snížit riziko havárie a ropovod Družba se se svým zabezpečením a úrovní řízení vyrovnal ropovodu IKL. Velice důležité je přesné sledování stavu potrubí obou ropovodů a vyhodnocení případného úniku ropy, který je signalizován bezpečnostním únikovým systémem Pipe Deck.

Aktuálně

Nový zásobník na ropu v Nelahozevsi vybuduje Metrostav


více informací