Aktuality

MERO a ČEZ spolupracují na posilování energetické bezpečnosti Česka

*Česká republika se zbaví už od roku 2025 závislosti na ruské ropě *Společnost MERO ČR pracuje na rozšíření kapacity ropovodu TAL, který začne od roku 2025 dodávat do Česka až 8 milionů tun ropy, o 4 miliony více než nyní *Na posilování kapacity TAL se podílí také společnost Elevion Group, dcera ČEZ *Ta staví v Itálii u trasy TAL plynové kogenerace pro efektivní pohon čerpadel

Prověřovací cvičení složek IZS „MERO 2023“ na Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves

Na Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves se dne 31. října 2023 v dopoledních hodinách uskutečnilo prověřovací cvičení složek IZS s názvem „MERO 2023“. Toto prověřovací cvičení je realizováno každé tři roky a opět bylo rozděleno do dvou částí, A a B.

Světový ropný kongres v Calgary navštívil místopředseda představenstva MERO ČR Zdeněk Dundr. Hlavním tématem byla energetická transformace.

Energetická transformace – cesta k čisté nule. Právě to bylo hlavní téma Světového ropného kongresu, který se letos v září konal v Calgary. Účastnil se ho také zástupce MERO ČR, místopředseda představenstva Zdeněk Dundr.

MERO ČR pracuje na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Už jsou vybraní dodavatelé technologií i speciální komponenty

Kralupy nad Vltavou, 25. října 2023 – MERO ČR pokračuje v práci na projektu TAL-PLUS, který zajistí Česku už od roku 2025 nezávislost na ruské ropě. Jde o jednu z nejvýznamnějších změn v oblasti novodobé české energetiky. Projekt počítá s tím, že se rozšíří kapacita evropského ropovodu TAL a Česko díky tomu získá o 4 miliony tun ropy ročně navíc.

Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček na Green Deal Summit: Česko bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě

Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček na Green Deal Summit: Česko bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě Česko bude už od roku 2025 zcela nezávislé na dodávkách ruské ropy. MERO ČR plní důležitý cíl v oblasti energetické bezpečnosti ČR a pracuje na projektu TAL-PLUS. Ten počítá s rozšířením kapacity ropovodu TAL.

Generální ředitel MERO ČR v Interview ČT24: Česko bude díky realizaci projektu TAL-PLUS už od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě

Praha, 15. srpna 2023 – Předseda představenstva MERO ČR Jaroslav Pantůček potvrdil v rozhovoru pro pořad Interview ČT24, že Česko bude již od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě, a to díky rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu.

MERO ČR poprvé v Česku vyzkoušelo čištění nádrže systémem NON ENTRY. Unikátní a inovativní metoda více chrání lidské zdraví i přírodu

Kralupy nad Vltavou, 24. července 2023 – Vůbec poprvé se v České republice využil pro čištění ropné nádrže systém NON ENTRY. Jako první ho použila společnost MERO ČR, která díky němu letos od března do května čistila jednu z nádrží na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi. 

MERO ČR odstartovalo práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Česko díky tomu bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě

Kralupy nad Vltavou, 18. července 2023 – MERO ČR pokračuje v posilování energetické bezpečnosti a ropné soběstačnosti České republiky. Společnost odstartovala práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Ten vede ropu z Itálie do Německa a poté na něj navazuje ropovod IKL, který pokračuje do Česka.

Generální ředitel MERO ČR pro SeznamZprávy: Pracujeme na posilování energetické bezpečnosti a ropné nezávislosti Česka

Praha, 26. června 2023 – Předseda představenstva MERO ČR Jaroslav Pantůček potvrdil v rozhovoru pro zpravodajský web SeznamZprávy strategický význam projektu TAL-PLUS. Česko bude díky rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu už od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě.

Ministr financí Zbyněk Stanjura jednal s vedením MERO ČR o hospodářských výsledcích společnosti i strategické investici TAL-PLUS

Kralupy nad Vltavou, 20. června 2023 – Ministr financí Zbyněk Stanjura dnes navštívil Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. Společně s generálním ředitelem MERO ČR Jaroslavem Pantůčkem a dalšími členy vedení společnosti jednal o zajištění dodávek ropy do Česka, hospodaření MERO ČR a také o strategické investici ve výši 1,6 miliardy korun do projektu TAL-PLUS. Ministerstvo financí je jediným akcionářem státem vlastněné společnosti MERO ČR, která zajišťuje distribuci ropy do České republiky.

MERO ČR dosáhlo dohody na rozšíření kapacity ropovodu TAL. Česko díky tomu posílí svoji energetickou bezpečnost a od roku 2025 získá ropnou nezávislost

Kralupy nad Vltavou, 23. května 2023 – Společnosti MERO ČR se podařilo dosáhnout dohody na rozšíření kapacity ropovodu TAL. Jde o zásadní úspěch a důležitý krok pro posílení energetické bezpečnosti České republiky a ropné nezávislosti naší země. Smlouva byla se souhlasem všech podílníků TAL podepsána 22. května, za MERO ČR ji podepsal generální ředitel Jaroslav Pantůček a provozně-technický ředitel Zdeněk Dundr.

Projekt intenzifikace ropovodu TAL je schválen

Kralupy nad Vltavou, 30. listopadu 2022 - Společnosti MERO ČR, a.s., se podařilo prosadit schválení realizace intenzifikace ropovodu TAL s názvem projekt TAL+. Projekt TAL+ byl schválen na zasedání Coordinating Committee, nejvyššího orgánu konsorcia TAL, které se konalo dnes 30. listopadu 2022 v Rakousku.

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do ČR nejsou přerušeny (AKTUALIZOVÁNO)

Kralupy nad Vltavou, 16. listopadu 2022 – Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly z technických důvodů kvůli výpadku elektrické energie na ukrajinském území dočasně směrem na Slovensko pozastaveny. K přerušení čerpání do ČR zatím nedošlo díky dostatečné operativní zásobě na Slovensku.

Obnovení dodávek ruské ropy ropovodem Družba do ČR

Dodávky ruské ropy jižní větví ropovodu Družba byly na území ČR obnoveny dnes ve 20:00. Zásobování tuzemských rafinérií probíhá plynule dle plánu.

Přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba do ČR

Na začátku srpna 2022 došlo k přerušení dodávek ruské ropy z Ukrajiny na Slovensko a přeprava jižní větví ropovodu Družba je v současné chvíli zastavena.