Aktuality

Dubnové zasedání Concawe v Maďarsku potvrdilo zlepšování bezpečnosti a ochrany prostředí při přepravě ropy

Evropské ropovody jsou ve skvělé formě a dlouhodobě se daří zlepšovat bezpečnost a ochranu životního prostředí v oblasti přepravy ropy. Ukázala to zpráva na setkání sdružení Concawe 23. dubna 2024 v Maďarsku, které se MERO ČR jako dlouholetý člen její sekce Oil Pipelines Management Group (OPMG) účastnilo.

Příští rok čeká Česko důležitý moment. Odstřihne se od ruské ropy

Komentář generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti MERO ČR Jaroslava Pantůčka pro Hospodářské noviny:

MERO ČR vyměnilo po 16 letech řídící systém ropovodu IKL. Zajistí nejmodernější prvky řízení a posílí bezpečnost přepravy ropy do Česka

Kralupy nad Vltavou, 11. dubna 2024 – MERO ČR pokračuje v posilování bezpečnosti přepravy ropy do České republiky. Ve spolupráci se svou dceřinou společností MERO Germany GmbH dokončilo MERO největší modernizaci ropovodu IKL v jeho historii. Po šestnácti letech došlo ke kompletní výměně řídícího systému pro přepravu a skladování ropy. Ten dosavadní fungoval od roku 2008, některé jeho prvky ale pocházely dokonce z roku 1995. Nový řídící systém SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) zahájil ostrý provoz letos v březnu.

Česko se připravuje na ropnou nezávislost na ruské ropě. MERO ČR pokračuje v projektu TAL-PLUS, který zajistí 100% zásobování Česka západní cestou ropovody IKL a TAL.  

Kralupy nad Vltavou, 11. dubna 2024 – MERO ČR připravuje Českou republiku na ropnou nezávislosti na ruské ropě z ropovodu Družba. Společnost pokračuje v přípravě projektu TAL-PLUS a dalších aktivitách, které Česku zajistí už na konci roku 2024 ropnou nezávislost na ruské ropě a v první polovině roku 2025 pak dojde k plnému zásobování ropou západní cestou z italského přístavu v Terstu, tedy ropovody TAL a IKL.

Česko bude už na konci roku 2024 nezávislé na ruské ropě. MERO ČR pokračuje v projektu TAL-PLUS, první technické úpravy ropovodu TAL začnou už příští rok na jaře

Česko bude už na konci příštího roku, po téměř šedesáti letech, nezávislé na dodávkách ruské ropy z ropovodu Družba. Společnost MERO ČR pokračuje společně s konsorciem TAL v úspěšné realizaci projektu TAL-PLUS. Všechny práce postupují podle stanoveného harmonogramu. První technické úpravy a modernizační práce začnou na evropském ropovodu TAL už příští rok na jaře.

MERO a ČEZ spolupracují na posilování energetické bezpečnosti Česka

*Česká republika se zbaví už od roku 2025 závislosti na ruské ropě *Společnost MERO ČR pracuje na rozšíření kapacity ropovodu TAL, který začne od roku 2025 dodávat do Česka až 8 milionů tun ropy, o 4 miliony více než nyní *Na posilování kapacity TAL se podílí také společnost Elevion Group, dcera ČEZ *Ta staví v Itálii u trasy TAL plynové kogenerace pro efektivní pohon čerpadel

Prověřovací cvičení složek IZS „MERO 2023“ na Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves

Na Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves se dne 31. října 2023 v dopoledních hodinách uskutečnilo prověřovací cvičení složek IZS s názvem „MERO 2023“. Toto prověřovací cvičení je realizováno každé tři roky a opět bylo rozděleno do dvou částí, A a B.

Světový ropný kongres v Calgary navštívil místopředseda představenstva MERO ČR Zdeněk Dundr. Hlavním tématem byla energetická transformace.

Energetická transformace – cesta k čisté nule. Právě to bylo hlavní téma Světového ropného kongresu, který se letos v září konal v Calgary. Účastnil se ho také zástupce MERO ČR, místopředseda představenstva Zdeněk Dundr.

MERO ČR pracuje na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Už jsou vybraní dodavatelé technologií i speciální komponenty

Kralupy nad Vltavou, 25. října 2023 – MERO ČR pokračuje v práci na projektu TAL-PLUS, který zajistí Česku už od roku 2025 nezávislost na ruské ropě. Jde o jednu z nejvýznamnějších změn v oblasti novodobé české energetiky. Projekt počítá s tím, že se rozšíří kapacita evropského ropovodu TAL a Česko díky tomu získá o 4 miliony tun ropy ročně navíc.

Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček na Green Deal Summit: Česko bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě

Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček na Green Deal Summit: Česko bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě Česko bude už od roku 2025 zcela nezávislé na dodávkách ruské ropy. MERO ČR plní důležitý cíl v oblasti energetické bezpečnosti ČR a pracuje na projektu TAL-PLUS. Ten počítá s rozšířením kapacity ropovodu TAL.

Generální ředitel MERO ČR v Interview ČT24: Česko bude díky realizaci projektu TAL-PLUS už od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě

Praha, 15. srpna 2023 – Předseda představenstva MERO ČR Jaroslav Pantůček potvrdil v rozhovoru pro pořad Interview ČT24, že Česko bude již od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě, a to díky rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu.

MERO ČR poprvé v Česku vyzkoušelo čištění nádrže systémem NON ENTRY. Unikátní a inovativní metoda více chrání lidské zdraví i přírodu

Kralupy nad Vltavou, 24. července 2023 – Vůbec poprvé se v České republice využil pro čištění ropné nádrže systém NON ENTRY. Jako první ho použila společnost MERO ČR, která díky němu letos od března do května čistila jednu z nádrží na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi. 

MERO ČR odstartovalo práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Česko díky tomu bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě

Kralupy nad Vltavou, 18. července 2023 – MERO ČR pokračuje v posilování energetické bezpečnosti a ropné soběstačnosti České republiky. Společnost odstartovala práce na rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Ten vede ropu z Itálie do Německa a poté na něj navazuje ropovod IKL, který pokračuje do Česka.

Unikátní zážitek pro novináře: MERO ČR provedlo média Centrálním tankovištěm ropy v Nelahozevsi

Generální ředitel MERO ČR pro SeznamZprávy: Pracujeme na posilování energetické bezpečnosti a ropné nezávislosti Česka

Praha, 26. června 2023 – Předseda představenstva MERO ČR Jaroslav Pantůček potvrdil v rozhovoru pro zpravodajský web SeznamZprávy strategický význam projektu TAL-PLUS. Česko bude díky rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu už od roku 2025 zcela nezávislé na ruské ropě.