TAL-PLUS

Posilujeme ropnou soběstačnost ČR

Česko se připravuje na ropnou nezávislost na ruské ropě. MERO ČR pokračuje v projektu TAL-PLUS, který zajistí 100% zásobování Česka západní cestou ropovody IKL a TAL.  

Kralupy nad Vltavou, 11. dubna 2024 – MERO ČR připravuje Českou republiku na ropnou nezávislosti na ruské ropě z ropovodu Družba. Společnost pokračuje v přípravě projektu TAL-PLUS a dalších aktivitách, které Česku zajistí už na konci roku 2024 ropnou nezávislost na ruské ropě a v první polovině roku 2025 pak dojde k plnému zásobování ropou západní cestou z italského přístavu v Terstu, tedy ropovody TAL a IKL. 

Seznamte se s evropským ropovodem TAL

Transalpinský ropovod (TAL) je jednou z nejvýznamnějších ropných tepen v Evropě. Propojuje přístav v italském Terstu se středoevropskými zeměmi. Dodávky ropy zajišťuje do rafinérií v Rakousku, Německu a také v České republice. Ropovod TAL pokrývá více než 50 % celkové ropné potřeby Česka.

Projekt TAL-PLUS: Důležitá fakta a čísla

V současné době přepraví ropovod TAL 43 milionů tun ropy ročně. Přímo do České republiky se přes TAL a navazující ropovod IKL dodají zhruba 3-4 miliony tun ropy každý rok.

Tisková konference

Přehrát video

Infografiky a dokumenty k využití

HARMONOGRAM TAL-PLUS