Seznamte se s evropským ropovodem TAL

Transalpinský ropovod (TAL) je jednou z nejvýznamnějších ropných tepen v Evropě. Propojuje přístav v italském Terstu se středoevropskými zeměmi. Dodávky ropy zajišťuje do rafinérií v Rakousku, Německu a také v České republice. Ropovod TAL pokrývá více než 50 % celkové ropné potřeby Česka.

Z Itálie až do středu Evropy

Ropovod TAL začíná v italském přístavu v Terstu, odkud vede italským regionem Friuli Venezia Giulia, protíná Alpy a pokračuje přes Rakousko do Ingolstadtu v Německu, kde se rozdvojuje. Západní část ropovodu končí u Karlsruhe, východní u Neustadtu. V bavorském Ingolstadtu, přesně ve Vohburgu an der Donau, navazuje na TAL český ropovod IKL. Ten vede ropu přímo do českých zásobníků v Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi. Celková délka ropovodu TAL je úctyhodných 753 km.

MERO ČR je jedním z vlastníků konsorcia TAL

Ropovod TAL je spravován společenstvím TAL Group (TAL Consortium). Podílníky TAL jsou kromě MERO společnosti OMV, Shell, Rosněft, ENI, C-Blue, Exxon, Connoco a Total.

Ropovod TAL v číslech a datech

  • Ropovod TAL funguje od roku 1967 (budovat se začal v roce 1961)
  • Od té doby bylo přepraveno přes Alpy už 1,6 miliardy tun ropy
  • V roce 2022 ropovod TAL přepravil 37,1 mil. tun ropy
  • Do přístavu Terst ji přivezlo 402 lodí
  • TAL pokrývá zhruba 50 % potřeby dodávek ropy České republiky (Přes TAL, resp. ropovod IKL, proudilo v roce 2022 do ČR zhruba 51 % spotřebované ropy, dalších 49 % bylo přivedeno ropovodem Družba. Celková roční spotřeba ropy v ČR je zhruba 8 milionů tun.)
  • Společnost MERO ČR vlastní od roku 2012 5% podíl ve společenství TAL