Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou. Je to díky projektu TAL-PLUS, který prosadila vláda Petra Fialy

Nelahozeves, 17. dubna 2025

Česká republika je poprvé ve své historii zásobována výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL.

První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie.

Definitivně se tím potvrzuje, že Česko se po téměř šedesáti letech stalo nezávislé na ruské ropě z ropovodu Družba.

Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který prosadila vláda Petra Fialy v listopadu 2022.

Projekt úspěšně realizovala státní společnost MERO ČR ve spolupráci s konsorciem TAL.

Projekt TAL-PLUS navýšil přepravní kapacitu evropského ropovodu TAL a Česko může díky tomu čerpat západní cestou až 8 milionů tun ropy ročně. To plně pokryje celoroční potřebu České republiky.

Zvýšené dodávky neruské ropy, které dorazily na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, nyní bez problému plně nahradí pozastavené dodávky ruské ropy z ropovodu Družba.

 

Petr Fiala, předseda vlády

Dokončili jsme další krok na cestě k naší energetické nezávislosti. Díky projektu TAL-PLUS, který naše vláda prosadila, již dokážeme zásobovat Česko západní cestou výhradně neruskou ropou. Po téměř šedesáti letech končí naše závislost na ropovodu Družba, a Rusko už nás tak nemůže vydírat zastavením dodávek. Je to důležitý milník k posílení bezpečnosti naší země a k ochraně zájmů všech občanů.

Zbyněk Stanjura, ministr financí

Jsem rád, že strategické rozhodnutí zajistit pro Českou republiku nezávislost na ruské ropě, které jsme jako vláda učinili před 2,5 roky, se v rekordním čase nyní symbolicky završilo tím, že na centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi dorazily první dodávky neruské ropy určené pro zpracování v rafinérii ORLEN Unipetrol v Litvínově. Naše země je tak díky navýšení kapacity ropovodu TAL připravena na dominantní zásobování neruskou ropou výhradně západní cestou. Nemusíme se tak bát ruské vyděračské surovinové politiky a Putinových výhružek, že k nám přestane téct ropa z východu.

Jaroslav Pantůček, generální ředitel MERO ČR

Za společnost MERO ČR potvrzuji, že nyní na Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi dopravujeme výhradně neruskou ropu. Je to poprvé, co naplno v ostrém provozu využíváme projekt TAL-PLUS a navýšenou kapacitu ropovodu TAL. A je to poprvé, co je Česko plně zásobováno ropou pouze západní cestou, tedy ropovody TAL a IKL.

První navýšené dodávky neruské ropy dorazily z italského přístavu v Terstu na Centrální tankoviště do Nelahozevsi včera. Už dnes odpoledne začne MERO ČR ropu přepravovat jejímu vlastníkovi, tedy společnosti Orlen Unipetrol, do rafinérie v Litvínově.

Mohu prozradit, že další navýšené dodávky neruské ropy už jsou objednané v systému a MERO ČR se chystá na jejich přepravu do Česka. Platí také, že ropovod Družba je plně funkční a připravený na případné obnovení provozu.

Jak se Česko stalo nezávislé na ruské ropě z ropovodu Družba

Práce na nezávislosti Česka na ruské ropě začaly v roce 1994, kdy začala výstavba ropovodu IKL propojujícího českou ropnou infrastrukturu se západní ropovodní sítí. Významným milníkem byl rok 2012, kdy společnost MERO ČR koupila pětiprocentní podíl v konsorciu TAL, které ropovod TAL spravuje.

První jednání o projektu TAL-PLUS začaly v roce 2015, navázat se na ně podařilo až v roce 2022. V květnu následujícího roku byla následně podepsána smlouva a začal výběr dodavatelů a první práce. K dosažení maximálních výkonů a kapacity umožňující nahrazení ropovodu Družba došlo na konci roku 2024.