Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do ČR nejsou přerušeny (AKTUALIZOVÁNO)

Aktualizováno 16. 11. 2022: Dle obdržené oficiální informace od našeho slovenského partnera společnosti Transpetrol byly dodávky ruské ropy ropovodem Družba z Ukrajiny na Slovensko již 16. listopadu 2022 v odpoledních hodinách obnoveny.

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly z technických důvodů kvůli výpadku elektrické energie na ukrajinském území dočasně směrem na Slovensko pozastaveny. K přerušení čerpání do ČR zatím nedošlo díky dostatečné operativní zásobě na Slovensku.
„V tuto chvíli intenzivně sledujeme vývoj řešení nastalé situace. Jsme v nepřetržitém kontaktu s provozovatelem slovenské části ropovodu Družba, společností Transpetrol a naším zákazníkem, vlastníkem tuzemských rafinérií, společností ORLEN Unipetrol,“ uvedl Jaroslav Pantůček, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MERO ČR. Pokud dojde k přerušení dodávek ruské ropy ropovodem Družba i do ČR, plynulý chod tuzemských rafinérií nebude tímto nikterak ovlivněn. V případě potřeby jsou k zásobování rafinerie Litvínov připraveny operativní zásoby ropy umístněné na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi a dále státní nouzové rezervy, jejichž objem je dostatečný do doby, než by došlo k obnovení přepravy ropovodem Družba. K zásobování rafinérií v ČR lze stále využít ropovod IKL a na něj navazující ropovod TAL, kde se aktuálně nachází volná přepravní kapacita a přeprava tímto ropovodem probíhá plynule standardním způsobem. „Díky této diverzitě má ČR výhodu oproti ostatním státům, které jsou závislé pouze na Družbě,“ dodal Jaroslav Pantůček.