Generální ředitel MERO ČR Jaroslav Pantůček na Green Deal Summit: Česko bude už od roku 2025 nezávislé na ruské ropě

Česko bude už od roku 2025 zcela nezávislé na dodávkách ruské ropy. MERO ČR plní důležitý cíl v oblasti energetické bezpečnosti ČR a pracuje na projektu TAL-PLUS. Ten počítá s rozšířením kapacity ropovodu TAL. Česko díky navýšení přepravní kapacity získá o 4 miliony tun ropy ročně navíc z italského přístavu Terst, tedy západní cestou přes ropovody TAL a IKL. Plně se tím nahradí dodávky ruské ropy, které do Česka proudí ropovodem Družba.

Jaroslav Pantůček, CEO a CFO MERO ČR

„Po téměř šedesáti letech měníme energetickou mapu ČR a od roku 2025 nebudeme potřebovat ropu z Ruska, která je do Česka dopravována ropovodem Družba. Plně ji nahradíme ropou z italského přístavu Terst.
Společnost MERO soustavně pracuje na posilování energetické bezpečnosti Česka a intenzivně hledá cesty pro ropnou nezávislost země na ruské ropě. Letos v květnu se MERO podařila jedna z největších energetických dohod za poslední roky. Po roce trvajícím velmi náročném vyjednávání přesvědčilo MERO z pozice malého podílníka ostatní spoluvlastníky ropovodu TAL a podařilo se nám dojednat projekt TAL-PLUS – rozšíření kapacity pro cestu ropy z ropovodu ze západu, prostřednictvím ropovodu TAL a IKL. Projekt za zhruba 1,6 miliardy korun bude financovat samo MERO bez dopadu na státní rozpočet. TAL-PLUS je zásadním a strategickým projektem, díky němuž bude naše země už od roku 2025 zcela nezávislá na ruské ropě z Družby. Projekt TAL-PLUS posílil nejen pozici MERO, ale především České republiky na evropském energetickém trhu.“