Ministr financí Zbyněk Stanjura jednal s vedením MERO ČR o hospodářských výsledcích společnosti i strategické investici TAL-PLUS

Kralupy nad Vltavou, 20. června 2023 – Ministr financí Zbyněk Stanjura dnes navštívil Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. Společně s generálním ředitelem MERO ČR Jaroslavem Pantůčkem a dalšími členy vedení společnosti jednal o zajištění dodávek ropy do Česka, hospodaření MERO ČR a také o strategické investici ve výši 1,6 miliardy korun do projektu TAL-PLUS. Ministerstvo financí je jediným akcionářem státem vlastněné společnosti MERO ČR, která zajišťuje distribuci ropy do České republiky.

„Jsem rád, že si MERO ČR udrželo ekonomickou stabilitu a novému vedení se loni podařilo navýšit čistý zisk o 70 milionů korun na 788 milionů korun, a to především díky vhodně nastavenému konzervativnímu přístupu v rámci zhodnocování volných finančních prostředků,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura a dodal:

„V rámci posilování energetické bezpečnosti ČR odstartovalo MERO ČR strategickou investici ve výši 1,6 miliardy korun do projektu TAL-PLUS. Jedná se o rozšíření kapacity Transalpinského ropovodu. Česko díky tomu získá již od roku 2025 ročně o 4 miliony tun ropy navíc a naše země tak bude zcela nezávislá na dodávkách ropy z Ruska. Za velmi důležitý považuji fakt, že tato investice nijak nezatíží státní rozpočet a bude plně hrazena z výnosů společnosti MERO ČR,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Ministr financí Stanjura si v rámci své dnešní návštěvy v Nelahozevsi prohlédl také zázemí Centrálního tankoviště ropy, včetně řídícího pracoviště a technické infrastruktury.

Mezi důležitá témata dnešního jednání s panem ministrem Stanjurou patřilo hospodaření společnosti MERO ČR, a především naše budoucí strategické rozvojové projekty. Panu ministrovi jsme představili aktuální ekonomické výsledky a zejména naše plány na další období, včetně konkrétních plánovaných technických i procesních inovací. Díky nim chceme dál šetřit náklady a získávat více peněz na investice.

Potvrdil jsem také panu ministrovi, že veškeré peníze na strategickou investici TAL-PLUS bude hradit MERO ČR a v rámci rozšiřování kapacity Transalpinského ropovodu nebudeme mít žádné finanční nároky na státní rozpočet,“ doplnil Jaroslav Pantůček, předseda představenstva a generální ředitel MERO ČR.