Unikátní zážitek pro novináře: MERO ČR provedlo média Centrálním tankovištěm ropy v Nelahozevsi

Nelahozeves, 18. července 2023 – Unikátní zážitek v prázdné ropné nádrži, důležité informace o postupu projektu TAL-PLUS, který osvobodí Česko od ruské ropy i podrobnosti o fungování ropovodů. To vše připravilo MERO ČR pro novináře, kteří navštívili Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi. Média povedl tankovištěm provozně-technický ředitel Zdeněk Dundr společně s dalšími zástupci MERO ČR.

Hned na začátku čekal novináře informační brífink o fungování ropné infrastruktury v Česku a Evropě v číslech a souvislostech.

Dalším bodem programu byla prezentace aktuálního postupu projektu TAL-PLUS, na kterém pracuje MERO ČR. Projekt počítá s rozšířením přepravní kapacity evropského ropovodu TAL. Díky tomu získá Česko už v roce 2025 o 4 miliony tun ropy navíc západní cestou přes ropovod TAL a IKL. To plně nahradí dodávky ruské ropy z ropovodu Družba a Česko se od ruské ropy v roce 2025 odstřihne.

Novináři se poté v ochranných oblecích vydali na komentovanou prohlídku Centrálního tankoviště ropy se zastávkami u důležitých míst ropné infrastruktury. Na všech zastávkách pro ně byl připraven sumář informací o technickém a technologickém zázemí českých ropovodů.

Posledním bodem prohlídky tankoviště byla návštěva prázdné ropné nádrže H22, která má objem 125 tisíc kubických metrů a je jednou z vůbec největších v rámci celého areálu.

Každá z celkem 17 ropných nádrží na tankovišti prochází pravidelným procesem čištění a technologické kontroly, a to zhruba jednou za 20 let.

MERO ČR letos zcela mimořádně zpřístupnilo vnitřek nádrže H22 novinářům, kteří se prošli pod plovoucí střechou, podepřenou železnými pilíři a prohlédli si běžně nepřístupné technické detaily.