Ropovod Družba dnes přepravil poslední dodávku ropy zapůjčené Unipetrolu při kontaminaci ropy v Družbě

Ropovodem Družba byla dnes 6. listopadu 2019 do nádrží na Centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi vrácena poslední dodávka ropy z celkového objemu zapůjčeného Správou státních hmotných rezerv společnosti Unipetrol.

Na konci dubna letošního roku byla v ropě, přepravované ropovodem Družba, zaznamenána zvýšená koncentrace organických chloridů. Dodávky Družbou pozastavili všichni odběratelé po trase ropovodu, bylo ohroženo i zásobování litvínovské rafinérie. Pro zajištění jejího provozu vláda ČR odsouhlasila zapůjčení téměř 30% nouzových ropných zásob ze státních hmotných rezerv uložených u společnosti MERO ČR.

Koncem května byl provoz Družby na českém území opět obnoven a ropa byla do nádrží se strategickými zásobami postupně vracena podle předem stanoveného harmonogramu. Dnes byla ropovodem Družba přepravena poslední dodávka a veškerý zapůjčený objem ropy je tak zpět v nádržích na Centrálním tankovišti ropy.

„Díky úzké spolupráci našich zaměstnanců se SSHR, Unipetrolem i s kolegy z Mezinárodní asociace přepravců ropy proběhlo naskladňování ropy zpět do nádrží, v nichž jsou schraňovány strategické zásoby, bez jakýchkoliv problémů. Po celou dobu důsledně monitorujeme i kvalitu ropy, žádný ze sledovaných parametrů nepřekročil stanovený limit,“ uvedl předseda představenstva společnosti MERO ČR Jaroslav Kocián.